ProVocatio – duchowa prowokacja 2014


„Provocatio only for men”, to propozycja Ośrodek EMAUS z Czerwińska, skierowana do mężczyzn, którzy chcą spędzić weekend w swoim gronie, przeżyć przygodę i podjąć refleksję nad własnym życiem. To przestrzeń do kształtowania własnej tożsamości, rozwijania duchowości i odkrywania życiowego powołania. To próba szukania odpowiedzi na oczekiwania młodych.

Pierwsze w tym roku szkolno-akademickim spotkanie odbyło się w dniach 5-7 października w Różanymstoku. Wzięli w nim udział studenci z Torunia, Białegostoku i Warszawy. Podczas weekendu odwiedzili oni jednostkę straży granicznej, gdzie zapoznali się z pracą służb mundurowych, które bronią polskich granic. Była to także okazja, aby dowiedzieć się, jakim sprzętem posługują się strażnicy podczas wykonywania swoich obowiązków.


W celu rozbudzenia męskiego ducha walki i rywalizacji rozegrany został turniej w paintballa. Była to nie tylko dobra dawka adrenaliny, ale również czas budowania umiejętności gry w zespole i uświadomienia sobie, że o życie trzeba walczyć, aby go nie „przegrać”. Dopełnieniem tego tematu była konferencja, którą uczestnicy spotkania wysłuchali razem z wychowankami Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego.


Sobotni wieczór spędzony przy ognisku dał zaś możliwość dzielenia się wspomnieniami z dzieciństwa, rodzinnymi historiami, aktualnymi doświadczeniami ze studiów i snucia planów na przyszłość.

„Provocatio” ma pomagać młodym ludziom odczytać ich życie w świetle wiary, dlatego spotkanie oparte było na wspólnej modlitwie, ucharystii i możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.