Tym, którzy myślą o powołaniu zakonnym towarzyszy często ciekawość, jak wygląda życie w nowicjacie, w seminarium, we wspólnocie? Okazję do poznania „od środka” życia salezjańskiego mieli uczestnicy spotkania powołaniowego, które odbyło się w Woźniakowie, w dniach 7-9 marca.

W tych właśnie dniach drzwi nowicjatu zostały otwarte dla 13 kandydatów z inspektorii warszawskiej i pilskiej, którzy rozeznają swoje powołanie i być może już niedługo rozpoczną formację salezjańską. Czas spędzony razem z nowicjuszami, włączenie się w ich plan zajęć, wspólne modlitwy, pracę i rekreację miały pomóc w bliższym poznaniu duchowości salezjańskiej.

Piątkowy wieczór był okazją do przeżycia nabożeństwa drogi krzyżowej, przygotowanej przez nowicjuszy i czasem wzajemnego poznania się podczas spotkania integracyjnego.


Program kolejnego dnia rozpoczął się bardzo wcześnie od odśpiewania Godzinek do NMP, rozmyślania i Eucharystii. Po śniadaniu kandydaci poznali w praktyce czym są „odcinki generalne”, pomagając w sprzątaniu domu zakonnego. Następnie wzięli udział w wykładach, podczas których dowiedzieli się na co trzeba zwrócić uwagę rozeznając powołanie. Zastanawiali się nad własnymi motywacjami i nad tym, co pomaga w odkrywaniu i rozwijaniu powołania.


Po południu przyszedł czas na rywalizację sportową i mecz piłki nożnej. Niespodzianką dla gości było przedstawienie teatralne pt. „Jonasz” wystawione przez nowicjuszy, a opowiadające o żydowskim przyjacielu Jana Bosko. Scenariusz spektaklu opartego na „Wspomnieniach oratorium” napisał asystent nowicjatu koad. Sebastian Marcisz. Wieczór upłynął na rozmowach z nowicjuszami, uroczystych nieszporach i seansie filmowym.


Niedzielę rozpoczęła wspólnotowa jutrznia i Eucharystia sprawowana wraz z wiernymi w kościele parafialnym. Tego dnia uczestnicy spotkania mieli także możliwość odbycia lectio divina oraz wysłuchania świadectwa najstarszego współbrata woźniakowskiej wspólnoty - ks. Jana Sposoba, który tydzień wcześniej obchodził jubileusz 60 lat kapłaństwa.