Troska o nowe powołania, była dla Ks. Bosko bardzo istotną kwestią w jego działalności na rzecz młodzieży. Swoich współpracowników szukał przede wszystkim wśród wychowanków prowadzonych przez siebie oratoriów, szkół i internatów oraz wśród tych, którym zależało na wychowaniu i zbawieniu młodych ludzi. Ks. Bosko nadal zachwyca i przyciąga w szeregi salezjańskie nowych kandydatów. W tym roku do prenowicjatu Inspektorii Warszawskiej zgłosiło się 10 chłopaków z Polski i z zagranicy. 

Wśród prenowicjuszy są ministranci i animatorzy oratoriów z placówek salezjańskich z Suwałk, Ełku, Płocka i Żyrardowa. Pozostali kandydaci pochodzą z parafii diecezjalnych z Olsztyna i Wiązownej k/Warszawy. Po raz pierwszy w przygotowaniu do nowicjatu uczestniczą także kandydaci z Okręgu Wschodniego z Rosji, Białorusi i Ukrainy. 

Podobnie jak w minionych latach, pierwszy etap formacji zakonnej odbywał się we wspólnocie salezjańskiej w Sokołowie Podlaskim. Prenowicjat, który rozpoczął się 4 lipca, był dla kandydatów do Zgromadzenia Salezjańskiego czasem lepszego rozeznawania swojego powołania i poznawania ducha ks. Bosko. Dokonywało się to m.in. poprzez modlitwę, lekturę Pisma św., doświadczenie życia we wspólnocie i konferencje. Każdy dzień był wypełniony spotkaniem z Bogiem (Eucharystia, adoracja, liturgia godzin, różaniec), studium oraz pracą. Nie zabrakło również rekreacji, śpiewu, wieczorów filmowych, spotkań przy grillu i wycieczek. Wśród ciekawych miejsc, które udało się zobaczyć były: zamek w Liwie, obóz koncentracyjny w Treblince, cerkiew prawosławna na Świętej Górze Grabarce, muzeum w Białowieży. Ponadto kandydaci zwiedzili Komendę Policji i Straży Pożarnej, gdzie mogli poznać „od kuchni” pracę osób, które poświęcają się na służbę innym. Czas prenowicjatu wypełniały także spotkania z salezjanami, m.in.: ks. inspektorem, mistrzem nowicjatu, misjonarzami z Etiopii i Madagaskaru. 

Cennym doświadczeniem było również uczestnictwo, w zorganizowanym po raz drugi Zjeździe Prenowicjatów Salezjańskich w Poznaniu. Celem tego spotkania jest wzajemne poznanie się oraz przybliżenie postaci pięciu błogosławionych męczenników z oratorium na Wronieckiej. 

W dniach od 16 do 22 sierpnia prenowicjusze angażowali się w przygotowanie i przebieg Campo Bosco w Czerwińsku, czynnie udzielając się w grupie porządkowej i gospodarczej. Kolejne dni spędzili w warszawskiej bursie. W stolicy zwiedzili Salezjański Ośrodek Misyjny i bazylikę na Kawęczyńskiej. 

Dodatek: „Spodobał mi się salezjański charyzmat” - Niedziela Podlaska 39(823)2010