„Prenowicjat był dla mnie kompletnym wywróceniem życia. Czasem, kiedy mogłem bardziej poznać siebie. Był to czas przyglądania się swojemu powołaniu, czas weryfikacji swoich motywacji, czas budowania relacji i życia we wspólnocie. W prenowicjacie mogłem jeszcze bardziej zbliżyć się do Boga i usłyszeć Jego cichy głos „Pójdź za mną!” – tak o prenowicjacie mówią kandydaci do Zgromadzenia Salezjańskiego, którzy od 2 lipca do 27 sierpnia odbywali w Sokołowie Podlaskim przygotowanie do nowicjatu.

Tegoroczny prenowicjat - wspólny dla inspektorii warszawskiej i pilskiej - ukończyło 14 kandydatów pochodzących z różnych stron Polski (m.in. Suwałki, Żyrardów, Kutno, Płock, Rumia, Bydgoszcz, Bełchatów, Piła) i Białorusi (Mińsk). Większość z nich to wychowankowie salezjańscy: ministranci, animatorzy oratorium, absolwenci szkół salezjańskich, członkowie Salezjańskich Wspólnot Ewangelizacyjnych.

W trakcie pierwszego etapu formacji salezjańskiej, jakim jest prenowicjat, starali się pogłębiać swoją znajomość ks. Bosko i bardziej rozeznać własne powołanie. Dokonywało się to m.in. poprzez doświadczenie życia we wspólnocie zakonnej, pogłębioną modlitwę, wspólną pracę, naukę, spotkania z zaproszonymi gośćmi i czynne uczestnictwo w spotkaniu młodzieżowym Campo Bosco, w Czerwińsku nad Wisłą. Nie zabrakło także czasu na rozrywkę, gry w piłkę nożną i siatkówkę, śpiewu, wieczorów filmowych, spotkań przy grillu i wycieczek. Zwiedziliśmy m.in.: zamek w Liwie, obóz koncentracyjny w Treblince, cerkiew prawosławna na Świętej Górze Grabarce, muzeum ikon w Supraślu, sanktuarium maryjne w Różanymstoku i kościół w Sokółce, gdzie przed kilku laty miał miejsce cud eucharystyczny.